Geoblog.pl    danieljackson    Podróże    Wyprawa Łukiem Karpat Ukrainy    Informacje praktyczne
2006

Informacje praktyczne

Polska, Rzeszów

Mapy i Orientacja :
Obecnie najlepszymi mapami Karpat Ukrainy są nadal reprinty starych polskich map wojskowych z których korzystaliśmy. Oczywiście bez umiejętności posługiwania się kompasem i orientacji w terenie nawet najlepsza mapa nie pomoże. Poza nielicznymi ? brak szlaków. Zawsze dobrze jest zapytać miejscowych o drogę którzy chętnie ja pomogą.

Noclegi :
W górach brak schronisk tak wiec namiot i ciepły śpiwór jest niezbędny. Temperatury w nocy mogą spaść nawet poniżej 10 stopni i to w środku lata.
W nielicznych wioskach można przenocować w Turbazach ? odpowiednik ? schroniska/hotelu. Cena to ok. 12 zł za dobę w tym ciepła woda i prysznice.
Zawsze można zapytać w wiosce czy ktoś wynajmuje domki. Lub poprosić gospodarza o nocleg.

Jedzenie :
Ogólnie jedzenie na Ukrainie jest tanie i smaczne ? wyłączając mięso i wędliny. Zdecydowanie nie polecamy Ukraińskich konserw gdyż są niesmaczne i często mocno przeterminowane. Obiad z piwem w restauracji to wydatek ok. 12 ?15zł

Zagrożenia w Górach :
- Brak szlaków
- Szybko zmieniająca się pogoda.
- Brak wody na w górnych partiach pasm Czarnohory, Swidowca i Gorganów. Trzeba po nią z chodzić głęboko w doliny co w Goraganich jest prawie nie możliwe.
- Duże odległości do wiosek mogą być utrudnieniem w sprowadzeniu pomocy w razie ewentualnego wypadku.

ama
ama - 2006-10-05 17:48
Świetna wycieczka , jednak gory to jest to.Polecam jesli nie byles Słowackie Wysokie Tatry(mało ludzi piekna dzika przyroda) oraz Słowacki Raj(niezla zabawa z drabinkami)-poprostu świetne!

danieljackson
Rafał Janicki